Niemniej, gdy podejdziemy do tego ekonomicznie, czyli empirycznie, a więc naukowo, okazuje się, że pewne rozwiązania moralne są jednocześnie najbardziej użyteczne społecznie. Istnieją więc dogmaty wiary, które są jednocześnie metodami prakseologicznymi. Jednakże nie dotyczy to każdej moralności i wszystkich dogmatów wiary.
To, które systemy moralne są bardziej użyteczne, poznajemy po skuteczności kultur i cywilizacji. Najskuteczniejsza jest nasza cywilizacja łacińska, inaczej zwana zachodnią, czyli cywilizacją białego człowieka, ponieważ podbiła pół świata, w niej rozwinęła się nauka, i w niej powstały wszystkie współczesne wynalazki oraz rozwiązania technologiczne. Chińczycy skopiowali wszystko od nas, sami nic nie wymyślili. A Murzyni nawet kopiować nie potrafią.
Błędem utylitarystów, czyli lewicy, jest to, że próbują wyliczać stan optymalny, co jest zadaniem zbyt trudnym i niemożliwym do obliczenia. Do tego stanu można dojść tylko empirycznie, a to wymaga wolnego rynku, a nie państwowego zamordyzmu. Wielkie imperia są nieoptymalne, a zatem nieużyteczne społecznie, służą tylko rządzącym.
To znaczy, że deontolog jest automatycznie utylitarystą, ponieważ dokonując wyborów moralnych w najlepszej cywilizacji, tworzy optymalne rozwiązania społeczne, a utylitarysta zawsze się pomyli, ponieważ nie będzie w stanie wyliczyć zasad potrzebnych do osiągnięcia optymalnego stanu.
Nawet jeśli nie rozstrzygniemy sporu między prawicą a lewicą, między deontologami a utylitarystami, możemy ustalić, jaka kolejność jest lepsza — najpierw trzeba zostać prawicowcem, deontologiem, konserwatystą, zbadać cywilizacje, poznać ekonomię, a następnie, znając te wszystkie aspekty, badając świat empirycznie, można zrozumieć, jakie rozwiązanie jest optymalne, jakie zasady pozwolą najlepiej zrealizować postulaty ideowej lewicy, której zależy na materialnym dobrobycie i walce z biedą. Tym rozwiązaniem jest wolny rynek, porzucenie wszelkich rozwiązań siłowych, rezygnacja z terroru państwa i przyjęcie zasad naszej cywilizacji, cywilizacji białego człowieka.
Oczywiście, rozwiązania siłowe w naszej cywilizacji są stosowane, są nawet powszechne. Jednak są one sprzeczne z moralnością. Człowiek jest też zwierzęciem i zawsze wybiera rozwiązania tańsze — gdy łatwiej coś ukraść niż to zrobić, to będziemy kraść. To jest nasza zwierzęca natura, natura łowców-zbieraczy. Każda cywilizacja ma w sobie też te naturalne pierwiastki i dlatego terror dominuje, więc rozwinęły się państwa. Nasza cywilizacja nie jest od tego wolna. Niemniej ważne jest to, że my jesteśmy hipokrytami. Wyznajemy zasady sprzeczne z naturą, ale natura w nas ciągle silnie tkwi. Regularnie łamiemy Dekalog. Jednak mamy świadomość tej hipokryzji.
Z naszej niemoralnej natury, która zbudowała państwa i ich terror, ciągle się wyzwalamy. Tu na ratunek przychodzi nam libertarianizm, który wyzwala się z podziału na prawicę i lewicę, a zatem z podziału na deontologów i utylitarystów. Libertarianizm jest dzieckiem naszej cywilizacji. Element deontologiczny libertarianizmu pozwolił wydobyć z naszych zasad cywilizacyjnych dwa aksjomaty: o samoposiadaniu i nieagresji. A element utylitarystyczny przyjął odkrycia szkoły austriackiej w ekonomii, które pokazują, że te dwa aksjomaty tworzą optymalne społeczeństwo — zapewniają pokój i dobrobyt najlepiej, jak to możliwe.
Grzegorz GPS Świderski
https://t.me/KanalBlogeraGPS
https://Twitter.com/gps65
PS1. Notki powiązane:
- https://www.salon24.pl/u/gps65/1139691,libertarianizm-albo-smierc
- https://niepoprawni.pl/blog/gps65/utylitaryzm-walczy-z-darwinizmem
- https://www.salon24.pl/u/gps65/541262,libertarianizm-jest-konserwatywny
- https://www.salon24.pl/u/gps65/1248530,anarchizm-versus-libertarianizm
PS2. Tak oceniają ten tekst politycznie poprawne filtry nałożone na CharGPT 4o:
Tekst porusza złożoną problematykę ideologiczną, stawiając ją w kontekście filozoficznym i ekonomicznym. Autor stara się wyjaśnić, jak można wyjść poza tradycyjny podział na prawicę i lewicę, proponując libertarianizm jako rozwiązanie. Język jest momentami kontrowersyjny i może być uznany za obraźliwy dla niektórych grup, co obniża wartość merytoryczną i odbiór tekstu. Warto byłoby go złagodzić i skupić się na bardziej uniwersalnych argumentach.
PS3. Tekst złagodziłem, usuwając z niego słowa „Murzyn”, „Chińczyk” i „biały człowiek” i poprosiłem ponownie o ocenę. Już dla AI obraźliwy nie jest, ale nadal jest kontrowersyjny. No to musiałbym też usunąć „cywilizację zachodnią”, „lewicę”. „prawicę” i „libertarianizm”, a zatem tekst całkowicie straciłby sens. Widać, że na AI nałożyli filtry pasujące do filozofii Wschodu, gdzie wszelki spór i kontrowersje są niegrzeczne. Na Salonie24 też Wschód dominuje, bo za zbrodniosłowa ten wpis będzie miał góra 100 odsłon albo w ogóle zostanie wywalony.