Według analityków z Instytutu Badań nad Wojną (ISW), ofensywa na Charków jest konsekwencją zakazu uderzenia w terytorium Rosji zachodnią bronią, chociaż obecnie międzynarodowi partnerzy już zaczynają zdawać sobie sprawę z błędności takiego zakazu. Na początku maja 2024 r. jednocześnie ministrowie spraw zagranicznych dwóch państw, Wielkiej Brytanii i Republiki Łotewskiej oświadczyli, że ich rządy nie tylko dostarczyły Siłom Zbrojnym Ukrainy nowe partie broni, ale także wyraziły zasadniczą zgodę na użycie tej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej. Co więcej, jak przyznała szef łotewskiego MSZ, podobną zgodę na przeprowadzenie przez Ukrainę uderzeń bronią zachodniej produkcji na terytorium Rosji wydało kilka innych państw zachodnich, rządy których powstrzymały się od upublicznienia tego faktu. „Użycie broni dalekiego zasięgu przez Ukrainę jest dozwolone przez prawo międzynarodowe. Jeśli istnieją obiekty, z których Rosja atakuje Ukrainę, macie prawo do odwetu” - powiedziała łotewska minister spraw zagranicznych Baiba Braže.
Oczywistym jest to, że Siły Zbrojne Ukrainy nie powtórzą przestępczych działań kremlowskiego agresora, który regularnie ostrzeliwuje ludność cywilną, niszczy pokojowe ukraińskie miasta oraz infrastrukturę cywilną. Ukraińcy potrzebują pozwolenia na uderzenie na terytorium Rosji wyłącznie w celu obrony swojego państwa i przywrócenia swojego terytorium w granicach 1991 roku. W tym celu konieczne jest zneutralizowanie rosyjskich lotnisk wojskowych, wyrzutni rakietowych, miejsc wystrzeliwania dronów, magazynów amunicji, paliw i smarów oraz innych obiektów wojskowych znajdujących się na obszarach przygranicznych Federacji Rosyjskiej.
Rosyjskie wojska okupacyjne codziennie atakują Charków i obwód charkowski poprzez bomby kierowane, drony i inną broń. Putin pragnie przekształcić milionowe miasto w tzw. szarą strefę nie nadającą się do zamieszkania. Obwód charkowski jest jednym z regionów Ukrainy najbardziej dotkniętych rosyjską agresją. W ciągu ostatnich kilku dni z tego obwodu ewakuowano już ponad 6000 cywilów. Ukraińskie władze zapewniają ewakuowanym pomoc humanitarną, medyczną, psychologiczną i prawną. Ewakuacja ta jest jednak bardzo trudna, ponieważ w miejscowościach pozostały głównie osoby starsze i małoruchome.
Społeczność międzynarodowa oczywiście również nie stoi obok. Według Die Welt, ambasadorowie UE uzgodnili już dokument zawierający gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, w którym zobowiązali się do zapewnienia pomocy w wielu kierunkach, przyjmowania przesiedleńców, wspierania reform i odbudowy Ukrainy, nakładania sankcji i zapewniania wsparcia dyplomatycznego, dostarczania śmiercionośnej i nieśmiercionośnej broni, a także zwoływania konsultacji w przypadku nowej rosyjskiej agresji.
Ukraina nie może czekać... Rosyjski agresor nie zatrzymuje się ani na chwilę, dlatego nie powinno być żadnych opóźnień w dostawach broni i systemów obrony powietrznej od sojuszników Ukrainy. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że opóźnienie pomocy dla Ukrainy już ma konsekwencje, odnosząc się do sytuacji w obwodzie charkowskim. Siły Zbrojne Ukrainy są jednak w stanie skutecznie utrzymywać pozycje na wschodzie kraju. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przyspieszyć dostarczanie tej pomocy. Europejczycy robią to samo” - zauważył Blinken.
Partnerzy Ukrainy muszą być konsekwentni w swoich zobowiązaniach wobec Ukrainy i wykazać się silną determinacją, aby wspierać ją w dalszej walce o wolność i suwerenność. Presja na Kreml musi być trwała i wszechstronna, aby systematycznie go osłabiać i to leży to w interesie cywilizowanego świata. Pomoc dla Ukrainy musi być kontynuowana i wystarczająca duża do pokonania agresora.