Izrael wyraźnie już tonuje swoje stanowisko, a żydowscy ekstremiści amerykańscy - niezależnie od inspiracji i motywacji - nie zyskują już nawet wsparcia we własnym, żydowskim środowisku. Medialne pomysły trzaskania drzwiami i zrywania stosunków dyplomatycznych zastępuje co raz bardziej trzeźwy ogląd sytuacji i racjonalne myślenie. Zamiast odwoływania ambasadora mamy propozycję, by Polska wraz z cała "Grupa Wyszehradzką" spotkała się w Izraelu. Tel-Aviv nie może nie zauważać, iż w ramach Unii Europejskiej Polska jest jego ważnym sojusznikiem w zabiegach o zmienienie relacji izraelsko-unijnych.
Również na linii relacji z Ameryką, Polska nie tylko jest ważnym sojusznikiem militarnym w regionie ale również ma co raz więcej zbieżnych z Ameryką interesów gospodarczych, jak choćby w sprawie wolnego handlu czy polityki energetycznej. Ta zbieżność występuje również w relacjach Polski z Bliskim Wschodem, zarówno w wymiarze gospodarczym ale tez społecznym - migracyjnym. Zapewne i to dostrzega równeiż Izrael i USA.
Ostatnia wizyta premiera Morawieckiego w Brukseli pokazała jak ważny to obszar w kontekście problemów migracyjnych oraz odbudowy Syrii i innych obszarów dotkniętych konfliktami. Temat ten przykryty został nieformalnym spotkaniem przywódców UE jednak warto odnotować, iż to właśnie na spotkaniu poświęconym przyszłości Sahelu premier Morawiecki przypomniał, iż to Polska pokazywała "na wielu przykładach, jak warto pomagać realnie, na miejscu, co robimy w Libanie, co robimy poprzez pomoc wraz z Włochami w Libii.... Polska przekazała ponad 10 mln euro na europejski fundusz powierniczy na rzecz Afryki i dokonała najwyższego wkładu ze wszystkich państw członkowskich, zasilając mechanizm Economic Resilience Initiative Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W rzeczywisty sposób chcemy pokazać, co to znaczy solidarność tak, jak my ją rozumiemy, bez oddawania władztwa nad własnymi granicami, bez rezygnowania z tego, że to my chcemy decydować, kto przybywa do naszego kraju. Pokazujemy nasze podejście do tego tematu, ale też chcemy, żeby ta trudna debata w Europie także odbywała się w kompromisowy sposób. Rozmawiamy z tymi wszystkimi krajami, które mają inne podejście".
Wcześniejsze spotkania wśród 10 przywódców państw Unii na nieformalnej kolacji u premiera Belgii Charles'a Michela - gdzie m.in. doszło do kolejnego spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - pokazały, że i w tym obszarze Polska nie jest izolowana, prowadzi konstruktywny dialog i jest co raz bardziej zauważana jako poważny partner, a nie "brzydka panna na wydaniu" do poklepywania po plecach przez możnych tego świata.
Umacnianiu grupy krajów międzymorza, służyło też spotkanie w ramach Grup Wyszehradzkiej zorganizowane w Brukseli przed zasadniczymi rozmowami przywódców unijnych. Dlatego też Polska już na głównym spotkaniu zaprezentowała uzgodnione stanowisko w sprawie nowego budżetu UE, gdzie kładziemy główny nacisk na nowe wyzwania, w tym innowacyjność i obronność, które powinny być finansowane przez nowe środki, a nie przesunięcia budżetowe oraz wyeliminowanie rabatów i przedkładanie w pracach nad budżetem jego jakości a nie tempo prac nad nim samym.
Polska poparła też podniesienie poziomu składki unijnej z poziomu 1% dochodu narodowego brutto do poziomu 1,2 % co ma również niwelować odejście Wielkiej Brytanii jako płatnika UE. oraz ustanowienie podatku cyforwego (dla handlujących poprzez internet poza UE). Premier Morawiecki po raz kolejny zwrócił też uwagę na potrzebe wyeliminowanie luki w ściąganiu podatku VAT w całej Unii Europejskiej, którą nawet Komisja Europejska określa na kwotę 155 mld euro, czyli więcej niż całoroczny budżet UE!
Reasumując premier Morawiecki powiedział: "Podzielamy refleksję większości krajów, że trzeba znaleźć nowe środki na nowe problemy, które pojawiły się stosunkowo niedawno, w ostatnich latach ale już widać, że będą z nami przez wiele lat, tak jak problem uchodźców, migracji, ale również wspólna polityka bezpieczeństwa i w obszarze obronności. Polska podkreśla bardzo mocno, że chcemy partycypować w tym nowym wymiarze współpracy wewnątrzeuropejskiej".
Na tym tle dość blado wyglądały kwestie instytucjonalnych projektów zmian UE takie jak niezbyt popularne listy ponadnarodowe czy tzw. "spitzenkandidaten", czyli wskazywania przez europejskie partie polityczne swoich pretendentów do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej.
W interesujących barwach rysują sie na tym tle dalsze spotkania zarówno w relacjach polsko-żydopwskich i polsko-amerykańskich, a także w ramach Unii Europejskiej ,gdzie już za kilka dni dojdzie do kolejnego spotkania premiera Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem, któremu przedłożona zostanie tzw. "biała księga", dotycząca kwestii reformy sądownictwa w Polsce zawierajaca m.in. analizę porównawczą wielu systemów prawnych w Europie. "Na pewno ten dialog jest konstruktywny - mówi premier - ale jak się on dalej potoczy, dziś jest za wcześnie, by prognozować".
Równocześnie Polska poddaje w wątpliwośc pomysły uzależniania wsparcia finansowego wewnątrz UE od subiektywnej oceny tzw. "praworządności". Przedstawiciel rządu polskiego mówł ostatnio w Brukseli, iż "chcielibyśmy poznać więcej szczegółów, ponieważ widzimy wyraźny problem w jaki sposób ma być mierzony stopień realizacji takich wartości jak demokracja czy praworządność. Nie mamy tutaj jednej miary, tak jak w przypadku deficytu budżetowego czy stopnia zadłużenia finansów publicznych, gdzie możemy to zmierzyć łatwo. W przypadku stanu demokracji, niezależności sądownictwa czy praworządności takiej miary nie mamy. Chcielibyśmy więc wiedzieć, w jaki sposób miałoby to być oceniane. I drugie pytanie, kto miałby to robić".
Dobrym podsumowaniem tego co się dzieje ostanio w relacjach miedzynarodowych było opublikowane w tym samym czasie w przez amerykańskaagencję Bloomberg stwierdzenie premiera Morawieckiego, iż "antypolonizm na świecie zyskuje na sile z powodu braku reakcji ze strony Polski lub słabości takiej reakcji przez ostatnie 10 lat". Wywiad został opublikowany pod znamiennym tytułem: „Przesłanie Polski dla świata w dyskusji o Holocauście: chodzi o was, nie o nas”.
.