Dotychczasowy zakaz palenia papierosów obowiązuje w Krakowie na przystankach autobusowych, dworcach i pętlach w pobliżu wiat, zatok autobusowych i w pojazdach komunikacji miejskiej. Nie można palić także na terenie placów zabaw dla dzieci, w tym ogródkach jordanowskich oraz na terenie trzech parków: Parku Krakowskiego, Parku im. Dr Henryka Jordana i Parku Bednarskiego (w parkach wyznaczone są strefy dla palaczy).
Po wejściu w życie nowych przepisów w tych wszystkich miejscach nie będzie wolno także używać e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych, czyli np. tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, fajki, cygara, cygaretki a nawet tytoniu do żucia.
Zmiany zostały wprowadzone na podstawie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która weszła w życie 8 września ubiegłego roku. Konieczność zmiany przepisów wymogła na Polsce Unia Europejska – nasz kraj musiał wdrożyć regulacje przyjęte jeszcze w 2014 roku w dyrektywie tytoniowej.
W takim razie po co uchwała Rady Miasta? Jak tłumaczy magistrat, dostosowanie przepisów prawa miejscowego do obecnego brzmienia ustawy „umożliwi skuteczne i jednolite egzekwowanie przepisów przez właściwe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny w mieście”.
Uchwała wejdzie w życie w ciągu 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Zarządcy terenu są zobowiązani do umieszczenia informacji dotyczącej zmian w prawie. Szacunkowy koszt wymiany regulaminów na przystankach wyniesie 23 tys. zł, natomiast w parkach i placach zabaw oraz doposażenia w popielniczki – 20 tys. zł.
i tak nie vapuję foof'a w miejscach publicznych, to kwestia kultury a nie zakazów