W uroczystości oprócz polsko-niemieckich służb mundurowych, wzięli udział m.in: Elżbieta Skorupska- Raczyńska – Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, Andrzej Przyłębski – Ambasador RP w Niemczech, Elisabeth Wolbers – Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Robert Paluch – Wicewojewoda Lubuski, Hans-Jürgen Mörke - Prezydent Policji Landu Brandenburgia, Insp. Jarosław Janiak – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. Oprócz gości specjalnych w konferencji wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego gorzowskiej Akademii. Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo oraz rozwój współpracy polsko-niemieckich policjantów.
– To wielkie szczęście, że możemy uczestniczyć w rozwoju regionu, w rozwoju pogranicza, w rozwoju Europy. Czujemy się bardzo bezpieczni mogąc współorganizować takie konferencje i gościć przedstawicieli służb mundurowych – mówiła podczas inauguracji konferencji Elżbieta Skorupska- Raczyńska – Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
- Dzisiejsze spotkanie jest szczególną okazją do podsumowania współpracy polskiej i niemieckiej Policji. Zbiega się ono z jubileuszem 25-lecia podpisania przełomowego dla stosunków polsko-niemieckich traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie - mówił Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. - Insp. Jarosław Janiak podczas otwarcia konferencji. Podsumował także wyzwania i dotychczasową współpracę mundurowych - Ćwierć wieku współdziałania formacji policyjnych obu naszych krajów dało wiele pozytywnych efektów. Umowa o współpracy przygranicznej podpisana 18 lutego 2002 w Berlinie dała narzędzia do wielu wspólnych działań w terenach przygranicznych, pozwalając m.in. na wymianę informacji, dzięki którym wspólnie zapobiegamy i zwalczamy przestępstwa, ścigamy ich sprawców, prowadzimy wspólne patrole, powołujemy grupy operacyjno-śledcze oraz korzystamy ze szczególnych form współpracy.
O dobrej współpracy polsko-niemieckich służb mówił Ambasador RP w Niemczech, Andrzej Przyłębski. - Świętujemy w tym roku 25-lecie traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie, przyjaznej współpracy. (…) Relacje Policji obu krajów, w ogóle relacje systemów bezpieczeństwa obu krajów są wzorcowe.
Zadowolenie z owocnej współpracy polsko-niemieckiej Policji wyraził także Wicewojewoda Lubuski, Robert Paluch. - Za te 25 lat pragnę wszystkim służbom, i tym polskim i niemieckim podziękować. (…) Jedna rzecz która mnie bardzo cieszy to to, że w momencie kiedy w Europie mówiono o pewnych ograniczeniach, o zamknięciach granic, o wprowadzeniu kontroli granicznej - oczywiście tej wyrywkowej, nikomu nie przyszło do głowy żeby tą kwestię tak bardzo stawiać właśnie na granicy zachodniej Polski i wschodniej Niemiec. To dobrze. To świadczy o tym, że nie ma tych tendencji do zamykania się.
Konferencję sfinalizował Koncert Orkiestry Policji Krajowej Brandenburgii.