Na konferencji mówiono m.in. o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, wspomaganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną do pełnienia ról społecznych, koncepcjach wielopoziomowego wsparcia, a także systemie wspomagania osób z autyzmem.
W konferencji wzięli udział nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, rodzice oraz opiekunowie dzieci. Głównym celem spotkania było uświadomienie możliwości i szans integracji społecznej, a także edukowanie społeczeństwa, zwiększanie wiedzy na temat osób z niepełnosprawnością.
Projekt „(O)twórzMY wspólny świat!” realizowany jest od maja 2016. Inicjatywa finansowana jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Głównym założeniem projektu jest integracja młodzieży pełno – i niepełnosprawnej intelektualnie w środowisku lokalnym. Projekt obejmuje 70 uczniów, 40 z nich to uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, a 30 to wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Działania polegają nie tylko na warsztatach informacyjnych, obejmują również wyjazdy i akcje integracyjne. Oprócz listopadowej konferencji w założeniu projektu przewidziany jest jeszcze zimowy wyjazd integracyjny planowany na styczeń 2017, celem którego jest kształtowanie kompetencji społecznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w miejscach użyteczności publicznej. Na styczeń 2017 zaplanowana jest także integracja w szkółce leśnej, natomiast w marcu 2017 przewidziane są integracyjne zajęcia kulinarne.
Projekt realizowany będzie do końca kwietnia 2017.
Więcej informacji dotyczących zarówno konferencji, jak i realizacji całego projektu "(O)twórzMY wspólny świat!" można znaleźć na stronie sosw-sulecin.edu.pl.
Źródło: www.sosw-sulecin.edu.pl